Aká je momentálna situácia so zdravím obyvateľstva na Slovensku

27.11.2019
Pozdravujem ťa,

keď budeš pozorne čítať nasledujúce riadky, tak dozvieš sa o jednej z hlavných príčin ochorení a predčasného starnutia a o tom, čo proti tomu môžeš spraviť.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je

"zdravie" stavom úplnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody a nie len absenciou choroby"


Plnohodnotný a šťastný život je nepredstaviteľný bez zdravia, však? Napriek tomu štatistiky ukazujú z roka na rok tragickejšie výsledky. Cieľom nasledujúcej snímky nie je vytvárať strach, o čom budem hovoriť sú žiaľ fakty....

Situácia na Slovensku je obzvlášť zlá. Momentálne patríme medzi najviac obézne národy v Európskej únii.

Máme dvakrát toľko kardiovaskulárnych chorôb, ako je priemer v Európskej únii.

Naďalej sme na popredných miestach v ochoreniach na rakovinu.

Počet ľudí s cukrovkou sa od roku 1980 viac ako strojnásobil!

Ale čo to spôsobuje?

- Identifikovali kľúčový faktor, ktorý je príčinou väčšiny chorôb a zrýchleného starnutia nášho tela. Je to pomaly vznikajúci, skrytý a zdĺhavý zápal.

- Existujú dva typy zápalov, každý je reakciou nášho imunitného systému buď na infekciu alebo na niečo škodlivé na náš organizmus.

- Jeden je akútny, ktorý sa náhle objaví, je ochranný a ukončí sa. Druhým je chronický zápal, ktorý má pomalý nástup, je dlhodobý a z dlhodobého hľadiska je veľmi deštruktívny pre organizmus.

- V roku 2004 časopis Time uverejnil v samostatnom čísle "The Secret Killer" v preklade znamená ,,tichý zabijak alebo skrytý zabijak" to, že za koľko ochorení je zodpovedný chronický zápal.Bol to prvý oficiálny článok vydaný v tlači a neskôr po ňom nasledovali ďalšie.

Na webovej stránke Pubmed www.pubmed.com, ktorú prevádzkuje vláda USA, sa môžu uverejňovať iba oficiálne materiály o klinických výskumoch. Nájdeme tam viac ako 113 000 výskumných prác o chronickom zápale a nie je náhoda, že je to jedna z najviac skúmaných oblastí.

Ale čo môže byť spúšťačom chronických zápalov?

V uplynulých desaťročiach sa veľmi zmenili naše stravovacie návyky a s nimi aj príjem tukov..

V našej modernej strave sa dramaticky zmenil pomer dvoch dôležitých mastných kyselín, omega-6 a omega-3.

Prijímame veľmi veľké množstvo Omega 6, nakoľko je obsiahnutý v rastlinných olejoch napríklad slnečnicový a repkový olej.

Z týchto tukov je veľmi veľa v spracovaných potravinách, tieto používame pri pečení a varení ale aj v potravinárskom priemysle, pretože výroba rastlinných olejov je lacná. Na druhej strane konzumujeme extrémne málo omega-3, nakoľko sú obsiahnuté hlavne v morských rybách a tých zase nejeme 2 až 3 kilogramy týždenne, čo je potrebné na vyváženie nášho extrémne vysokého príjmu omega-6.

V našej DNA je geneticky zakódovaný pomer na jedna omega-6 je jedna omega-3. Do roka 1960 minulého storočia bol tento pomer 4: 1.

Oficiálne odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie je 5: 1, ale podľa odborníkov je optimálna hodnota 3: 1 alebo ešte nižšia hodnota.


V porovnaní s tým je Slovenský priemer tragických 25 : 1. Preto máme toto obrovské množstvo zdravotných problémov.

Pozrime sa na to, čo konkrétne spôsobuje chronické zápaly?

 • Srdcovo cievne ochorenia
 • Nádorové ochorenia
 • Poškodenie zraku
 • Kŕčové žily a zlatá žila
 • Inzulínová rezistencia - to znamená, že bunky prestanú byť citlivé voči inzulínu. Inzulín je ten hormón ktorí pomáha vstrebať cukor do buniek. Následkom rezistencie na inzulín musí pankreas tvoriť viac inzulínu z toho sa po nejakom čase unaví. Zníži sa alebo sa zastaví tvorba inzulínu a vznikne ochorenie cukrovka.
 • Vysoký krvný tlak

 • Tráviace ťažkosti

 • Starecká demencia

 • Depresia, Alzheimer, Parkinson

 • ADHD alebo porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou

 • Oslabená imunita

 • Bolesti kĺbov

 • Poruchy štítnej žľazy

 • Kožné problémy

Ako vidíš, všetky oblasti zdravia sú postihnuté chronickými zápalmi.

Tieto ochorenia nazývame neinfekčné alebo civilizačné ochorenia a nanešťastie, každý má takého člena rodiny alebo známeho, ktorý trpí niektorou z týchto ochorení.

Ako dobre by bolo, keby sme mohli niečo spraviť proti týmto ochoreniam, aby sme mohli dávať pozor na seba a postarať sa o tých, ktorí sú pre nás dôležití, však?

Tieto ochorenia sa nevytvoria v čase, keď sa diagnostikujú, ale oveľa skôr. Vznikajú na bunkovej úrovni, nanešťastie tam vznikajúce procesy dlho nepociťujeme. Ak všetky naše bunky pracujú dobre, potom celé naše telo pracuje dobre. Bunková membrána pozostáva hlavne z omega-6 a omega-3 mastných kyselín. Keď sa rovnováha týchto dvoch mastných kyselín naruší, bunková membrána stvrdne a jej priepustnosť sa zníži.

Do buniek sa nedostáva dostatok živín a toxíny sa ťažšie dostanú von.

Keď sme sa dozvedeli, že čo všetko stojí za nedostatkom omega 3, pomysleli sme si, že v tom nie je žiadny problém, pôjdeme do bio obchodu, alebo lekárne a kúpime si kapsule s rybím olejom.

Ale žiaľ to nie je také jednoduché.

Je až prekvapujúce, že väčšina produktov Omega 3 v obchodoch nie je účinná pre obnovovanie rovnováhy, pretože sa vyrábajú z rýb chovaných na farmách, alebo sú zo znečistených oblastí.

Tepelným spracovaním sa získava tuk, čo má za následok stratu hodnotných živín a väčšina kapsúl obsahuje veľmi málo aktívnej zložky, ktorá má mať pozitívny účinok.

Neobsahujú "Polyfenoly"! Pritom polyfenoly sú hodnotné rastlinné zlúčeniny, okrem toho, že sú to antioxidanty, čiže spomaľujú starnutie našich buniek majú veľa pozitívnych účinkov, ale polyfenol sa pri tepelnom spracovaní rýb a následnom procese čistenia zničí a výrobcovia ho nenahrádzajú.

Pritom omega-3 nie je schopná sa vstrebať do bunkovej membrány bez prítomnosti polyfenolov! To znamená, že nemá žiaden účinok.

Dovoľ mi položiť ti jednu otázku:

Odkiaľ môžeme s istotou vedieť, bez ohľadu na trblietavý marketing, či ten daný produkt obnoví narušenú rovnováhu alebo nie?

Alebo, že nakoľko sme vystavený devastujúcim účinkom skrytým chronickým zápalom kvôli nášmu stravovaniu a životnému štýlu?

Pomocou Balance testu sme schopní určiť náš pomer medzi omega-6 a omega 3 a aj priepustnosť našich buniek.

www.zinzinotest.com

Jedným malým pichnutím do končeka prsta na ruke získame dve kvapky krvi a odošleme ich do Nórskeho laboratória Vitas, je to najväčšie nezávislé laboratórium na svete. Test je anonymný, obsahuje až 8 stránok rôznych výsledkov a prostredníctvom identifikačného kódu si ho vieme pozrieť na webovej stránke a následne aj stiahnuť v PDF formáte a prípadne použiť aj pre lekárske účely.

Podľa meraní v západnej Európe má až 95% ľudí veľmi zlé hodnoty a len 5% má dobré hodnoty. Žiaľ výsledky merania zo Slovenska sú ešte horšie.

Tu je časť z testu a pochádza z prvého merania 34-ročnej dámy, ktorá od detstva športuje a čo sa týka zdravej stravy dodržuje ju lepšie ako priemerný človek.

Je dobre vidieť, že namiesto želanej hodnoty omega 6 mastných kyselín 4 ku 1 je meraná hodnota 20,9 : 1 a čo sa týka priepustnosti bunkovej membrány tá je významne zhoršená, namiesto optimálnych 4 ku 1, je neuveriteľne zlá hodnota 18,4 :1

Ďalší balance test je od 55 ročnej pani, ktorá mla diagnostikovanú cuktovku 2. stupňa, vysoký krvný tlak a počiatočnú osteoporózu. Sťažovala sa na časté bolesti kĺbov.

To všetko sú ochorenia spôsobené chronickým zápalom a jej hodnoty boli alarmujúce! Meraná hodnota omega 6 bola až 47,9 ku jednej omega 3 a priepustnosť membrány mala 12,6 ku jednej namiesto 4 : 1

Čo je riešením?

Pre otázky a konzultáciu ma kontaktujte a ja vám rad pomôžem nastaviť rovnováhu medzi Omega 6 a Omega 3 mastnými kyselinami.