rybí olej

22.05.2020

Mali by ste užívať rybí olej?

Na rybí olej mám hroznú spomienku z detstva, keď som musel za prísnej kontroly mojej mamy zjesť jednu lyžičku denne. Odvtedy však rybí olej ako výživový doplnok prešiel širokým výskumom a dnes je ho dokonca možné použiť i na lekársky predpis. "Zvykol" som si naň už aj ja.

Nedávno som uverejnil 2 články o omega tukoch a odporučil vám prijímať 1 - 2 g omega-3 tukov denne, najmä v podobe EPA a DHA. Otázka je, či je vhodné ich prijímať z rybieho oleja?

Podľa meta-analýzy štúdií o vplyve omega-3 tukov na výskyt srdcovo-cievnych ochorení, príjem 566 mg EPA + DHA denne znižuje ich riziko o 37 %.

Zvýšená konzumácia tučných rýb alebo užívanie rybieho oleja znížili úmrtnosť o 29 % u pacientov, ktorí predtým prekonali srdcový infarkt.

V inej štúdii sledovali vedci účinok 885 mg EPA + DHA denne počas 3,5 roka na úmrtnosť 11 000 Talianov, ktorí predtým prekonali srdcový infarkt. V porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá užívala placebo, vedci zaznamenali 45 % pokles náhleho úmrtia a približne 30 % pokles úmrtia na srdcovo-cievne udalosti. Účinok omega-3 tukov bol pritom zjavný už po 4 mesiacoch užívania.

Podobné výsledky priniesla aj ďalšia analýza 11 štúdií, v ktorej subjekty prijímali EPA/DHA v množstve 1,8 +/- 1,2 g/deň počas 2,2 +/- 1,2 roka.

Tieto štúdie väčšinou sledovali hlavne vplyv omega-3 tukov na sekundárnu prevenciu srdcovo-cievnych ochorení, čiže sledovali ľudí po infarkte, mŕtvici a pod. Prospešnosť ich užívania v rámci prevencie je viac otázna a výsledky štúdií sú rôzne.

Čo je pointa?

Síce sa nezdá, že by užívanie rybieho oleja mohlo uškodiť aj pokiaľ by nepomohlo znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení, ale...

 1. Extrémne dávky rybieho oleja (3 g/deň a viac) sú pravdepodobne pre väčšinu ľudí rizikové. Najmä ak nie sú kombinované s vysokým príjmom antioxidantov - čučoriedky, horká čokoláda, panenský olivový olej, orechy, semená, zelenina, ovocie a iné.
 2. Väčšina produktov je nekvalitných (až do 80 %). V roku 2016 bolo objavené v 3 najpredávanejších doplnkoch rybieho oleja v USA až do 4-krát vyššie množstvo oxidačných produktov než je bezpečná hladina. Tieto doplnky zároveň neznížili oxidáciu malých a hustých (tých nebezpečnejších) LDL lipoproteínov v skúmavke, pričom čistá nezoxidovaná forma omega-3 tukov znížila ich oxidáciu o viac ako 95 %. Takže je potrebné nájsť skutočne kvalitný doplnok omega-3 tukov, čo si však asi ťažko overíte od výrobcu/predajcu. Preto môže pomôcť ďalší poznatok...
 3. Príjem omega-3 tukov z rýb je najbezpečnejší spôsob prijímania týchto tukov. Konzumácia tučných rýb je podľa štúdií spojená s nižším rizikom srdcovo-cievnych ochorení a celkového úmrtia, a to oveľa silnejšie než užívanie rybieho oleja. Riziko síce predstavuje kontaminácia rýb ortuťou, PCB, DDT a inými toxínmi, avšak vďaka obsahu selénu a iných živín sú mnohé ryby aj napriek tomu stále menšie zlo a ich konzumácia prináša viac pozitív než negatív.

Z toho vyplýva, že konzumácia rýb je históriou overený spôsob pre príjem optimálnych omega-3 tukov (EPA a DHA). Užívanie rybieho oleja v správnom množstve (do 1 - 2 g denne) sa zdá byť tiež prospešné a vhodná náhrada za konzumáciu rýb, avšak veda to naisto ešte nepotvrdila. Zároveň je problém nekvalita doplnkov s obsahom omega-3 tukov, čo výrazne znižuje ich účinnosť. V tomto smere by mal byť vhodnejší olej z krillu, ale ten je u nás zatiaľ ťažko dostupný.

Osobne zatiaľ preferujem rybí olej z treščej pečene, ktorý obsahuje aj dôležité vitamíny A a D, pretože ho považujem za prirodzenejší spôsob príjmu omega-3 tukov než z izolovaných látok v kapsule. Dajte si však pozor na predávkovanie týmto olejom, ktoré sa môže prejaviť viacerými spôsobmi. Moja skúsenosť napríklad hovorí, že mi tento doplnok výrazne pomáha udržiavať zdravú pokožku vďaka obsahu omega-3 a Áčka. Veľmi mi v minulosti pomohol zbaviť sa suchej pokožky a ekzémov, ktorými som trpel od detstva. Avšak keď som ho užíval dlhodobejšie, začala mi nepríjemne praskať pokožka na prstoch rúk a jeho vysadenie mi do pár dní zahojilo rany. V tomto prípade si myslím, že to viac ovplyvnil vitamín A (ktorého mám dostatok aj zo stravy) než omega-3 tuky (ktoré prijímam zo stravy menej).

Mali by ste teda užívať rybí olej?

Nie, ak konzumujete 1 - 2 porcie tučných rýb za týždeň. Áno, ak nekonzumujete ryby vôbec, alebo len občas. Avšak odporúčam vám ho užívať striedavo a po približne 3 mesiacoch užívania si dať aspoň 1 mesiac pauzu. Ak užívate rybí olej z treščej pečene, môžete ho pravidelne striedať s iným zdrojom omega-3 tukov bez vitamínu A, napríklad s olejom z krillu. Rybí olej z treščej pečene je však vďaka vitamínom A a D vhodný doplnok počas zimných mesiacov. Takže si jeho užívanie správne naplánujte.

Verím, že vám (tentoraz krátky) článok pomohol a nájdete svoj optimálny príjem omega-3 tukov. Ten bude samozrejme ovplyvnený aj príjmom omega-6 tukov.

BalanceOil

orange / citrón / mäta

300 / 100 ml

Zinzino BalanceOil, prirodzený výživový doplnok, pomáha zvyšovať hladinu omega-3 esenciálnych mastných kyselín v tele a pomáha prispôsobiť pomer omega 6 : 3 k optimálnym hladinám za 120 dní. Vyvážený olej obsahuje prírodný rybí olej v kombinácii s extra vysokým obsahom polyfenolu, olivovým olejom pre bezpečné a účinné dávkovanie a vstrebávanie vo Vašom tele. Vyberte si medzi čerstvým citrónom, lahodnou vanilkou alebo chutnou zmesou pomaranča, citrónu a mäty. Obsahuje 300 ml - 100 ml (10 fl oz) na fľašu. Na dávkovanie použite dávkovacie odmerky Zinzino na zmeranie správneho množstva BalanceOil v prepočte na telesnú hmotnosť.

 • Optimálna funkcia mozgu
 • Ideálne pre vaše srdce
 • Zvýšte imunitný systém

Stručný opis:

Zinzino BalanceOil je synergická zmes vysokokvalitného rybieho oleja bohatého na omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA so špeciálne vybraným extra panenským olivovým olejom s vysokým obsahom polyfenolov. BalanceOil bezpečne nastavuje a udržiava hladiny EPA a DHA a vyváženosť Omega-6: 3 mastných kyselín vo vašom tele.


BalanceOil podporuje optimálnu funkciu mozgu, normálnu funkciu srdca a posilňuje imunitný systém.

KĽÚČOVÉ VÝHODY:

 • Optimálna funkcia mozgu
 • Ideálne pre srdce
 • Zvyšuje imunitný systém
 • Zvyšuje EPA a DHA v tele bezpečným a účinným spôsobom
 • Pomáha upraviť pomer omega-6 a omega-3 mastných kyselín k optimálnemu pomeru
 • Zvyšuje hladiny polyfenolu vo vašom tele, aby chránila krvné tuky pred oxidačným stresom
 • Podporuje zdravú a optimálnu funkciu očí, hladiny triglyceridov v krvi, normálny krvný tlak, normálnu hladiny vápnika v krvi zdravé kosti, normálnu svalovú funkciu, zdravé zuby a zdravé bunkové delenie.

O trocha viac informácií

Synergický vzorec:

OPTIMÁLNA FUNKCIA MOZGU

EPA a DHA majú potvrdené zdravotné účinky na zachovanie normálnej funkcie mozgu. Pre tehotné ženy DHA prispieva k normálnemu vývoju mozgu plodu. Omega-3 mastné kyseliny s dlhým reťazcom sú dôležité pre nás a pre ďalšiu generáciu.

DOBRÉ PRE VAŠE SRDCE

EPA a DHA majú potvrdené zdravotné účinky pre zdravie srdca. Prispievajú k normálnej funkcii nášho srdca.

ZVYŠEJTE IMUNITNÝ SYSTÉM

BalanceOil obsahuje vitamín D, ktorý je pre imunitný systém mimoriadne dôležitý, pretože prispieva k jeho normálnej funkcii.

RYBÍ OLEJ

Rybí olej, ktorý používame (z LYSI, na Islande), je lisovaný z krátkodobo žijúcich, malých pelagických rýb, ako sú sardinky, ančovičky a makrely žijúcich vo voľných vodách studených morí. Dôležitým faktorom je pomer mastných kyselín, ktorý efektívne optimalizuje vyváženosť Omega-6 a Omega 3 mastných kyselín v tele do 120 dní. Náš rybí olej pochádza z celých nespracovaných rýb. Olej prechádza procesom rafinácie, aby sa odstránili nečistoty. Rybí olej používaný v produktoch BalanceOil má prísne špecifikácie pre EPA a DHA, je certifikovaný a je bez ťažkých kovov a iných toxínov. Lysi, výrobca spoločnosti BalanceOil, spĺňa všetky regulačné požiadavky na výrobu a dodržiava GMP (Good Manufacturing Practices) pre potraviny a farmaceutické výrobky.

OLIVOVÝ OLEJ

BalanceOil obsahuje špeciálny lisovaný extra panenský olivový olej špeciálne vybraný pre vysoký obsah polyfenolov (nad 350 mg / kg) . Polyfenoly sú silné antioxidanty s mnohými priaznivými účinkami. Ochraňujú BalanceOil vo fľaši a rovnako dôležité sú vo vašom tele. Naše výrobky sú bez GMO (t. J. Bez geneticky modifikovaných organizmov).


RYBÍ A OLIVOVÝ OLEJ / SYNERGIA = VYNIKAJÚCE VÝSLEDKY

Moderná spracovaná strava obsahuje nadmerné množstvo Omega-6 mastných kyselín a nedostatočné Omega-3 mastné kyseliny. Naši vedci navrhli BalanceOil na kombináciu Omega-3 a správne množstvá pravých polyfenolov - synergickú kombináciu, ktorá prináša úžasné výsledky.

DÔKAZ BALANCIE DO 120 DNÍ

Naše certifikované laboratóriá analyzovali viac ako 200 000 krvných testov (august 2017), čím vytvorili najväčšiu svetovú databázu. Priemerné pomery omega6 : omega3 u ľudí, ktorí neužívajú doplnok omega-3, je 12 : 1 pre severnú Európu, 15 : 1 pre Európu a 25 : 1 pre USA. Po užívaní BalanceOil po dobu 120 dní je priemerná rovnováha nižšia ako 5: 1 a v mnohých prípadoch nižšia ako 3: 1.

KVALITA

Zinzino schvaľuje len dodávateľov surovín a výrobcov hotových výrobkov, ktorí pracujú podľa pravidiel stanovených v našom systéme zabezpečenia kvality. Na to, aby boli naši dodávatelia schválení, musia dokladovať, že majú dobrý systém zabezpečenia kvality a zabezpečiť, aby služby, ktoré poskytujú, zodpovedali klasifikáciám, ako sú certifikáty GMP a ISO. Náš výrobca rybieho oleja LYSI má certifikovaný systém kvality, ktorý spĺňa požiadavky ISO 9001, GMP / API a BRC Globálny štandard pre bezpečnosť potravín. LYSI je tiež členom Friends of the Sea pre trvalo udržateľný rybolov. Naša továreň Faun Pharma je certifikovaná podľa ISO 9001.

VÝŽIVOVÁ HODNOTA

Denná dávka 7,5 ml 12 ml

Rybí olej 4575 mg 7320 mg

Omega-3 1549 mg 2478 mg

z toho: C20: 5 (EPA) 802 mg 1283 mg
z toho: C22: 6 (DHA) 427 mg 683 mg

Kyselina olejová (omega-9) 1918 mg 3069 mg
Vitamín D3
(125% * RDA) 12,6 ug
(200% * RDA) 20 ug*)% odporúčanej dennej dávky (RDA) Smernica 90/496 / EHS

ZLOŽENIE

 • Rybí olej (zo sardely, makrely, sardinky)
 • Olivový olej za studena lisovaný
 • Zmiešané tokoferoly (antioxidanty)
 • Príchuť
 • Vitamín D3 (cholekalciferol)

NAVRHOVANÉ POUŽITIE

0,15 ml BalanceOil x kg telesnej hmotnosti. Úprava množstva podľa telesnej hmotnosti. Dospelí s telesnou hmotnosťou 50 kg: 7,5 ml denne. Dospelí s telesnou hmotnosťou 80 kg: 12 ml denne. Neprekračujte odporúčanú dennú dávku.

Skladovanie:
Neotvorené fľaše uchovávajte na tmavom suchom mieste pri izbovej teplote alebo v chladničke. Uchovávajte otvorené fľaše v chladničke a používajte do 45 dní. Olej sa môže zakaliť pri teplotách nižších ako 4°C v dôsledku stuhnutia olivového oleja. Olej sa vyčistí pri izbovej teplote. Uchovávajte mimo dosahu detí.

UPOZORNENIE
Potravinové doplnky nie sú náhrada vyváženej a pestrej stravy. Ak ste tehotná, dojčíte alebo užívate lieky na zmierňovanie krvného obrazu, pred použitím BalanceOil sa poraďte so svojím lekárom.