Sebamotivácia

24.03.2021

Pozitívne myslenie a sebamotivácia

Sebamotivácia je jedným z kľúčov k úspechu aj napriek tomu je len veľmi ťažké tu jednoducho napísať zoznam vecí, ktoré by nám poskytli návod na použitie. Najdôležitejšími atribútmi je tvoj záujem, zodpovednosť a hlavne dobre stanovený cieľ. D. Goleman vo svojej publikácii (1997) popísal seba motivovanie ako "regulovanie emócií vo väzbe na stanovené ciele".

Áno, prvá a najdôležitejšia vec, ktorú musíš mať neustále na pamäti je tvoj cieľ. Nemusí to byť nič ohromne veľké, ale na druhej strane by to nemalo byť ani nič veľmi malé. Akýkoľvek však tvoj ciel už bude, musí obsahovať niečo čo naozaj veľmi chceš, bytostne Ty, niečo čo chceš uskutočniť, dosiahnuť, či mať; niečo, po čom naozaj veľmi túžiš.

Ak už takýto cieľ máš, ďalším krokom je povedať si aj dôvod - prečo to chceš. Musí obsahovať niečo čo ťa bude neustále ťahať, lákať, dokonca dráždiť.

My ľudia sme sebci, pokiaľ tam nie je niečo čo aj ja osobne a bytostne chcem, zvyčajne vynaložím len toľko námahy, koľko sa odo mňa očakáva.

Možno to, čo je tvojou motiváciou je niečo jednoduché, možno to je len o potrebe byť pochválený, nezištná pomoc druhému, viac peňazí, prosperita, finančná sloboda, zodpovednosť. Nech už je to čokoľvek, je veľmi dôležité je mať jasný dôvod PREČO tento cieľ chcem dosiahnuť.

Ak stojíš na mieste, a nevieš sa pohnúť ďalej, možno by si sa mal opýtať sám seba, či to, čo robíš, aj skutočne chceš. Ak nie si plne stotožnení s tvojim cieľom, potom v jeho dosahovaní nebudeš úspešní. Ak máš jasný cieľ, máš jasnú sebamotiváciu - dvere k tvojmu úspechu sú otvorené.

Chcel by som Ťa inšpirovať krátkym zoznamom základných hesiel užitočných pre tvoju sebamotiváciu a jej udržanie.

Prvým je Radosť. Daj si cieľ, z ktorého budeš mať radosť! Postup v zamestnaní, vysnívané nové auto, rekonštrukcia bytu, jazykový kurz v úžasnej krajine, dovolenka, zorganizovanie verejnej zbierky. Možností je veľa, zamyslite sa po čom naozaj túžiš.

Druhým je Úspech. Predstavuj si často aké to je keď si úspešní, keď dosiahneš to čo chceš. Snívaj často a veľa.

Tretím je Zodpovednosť. Áno, aj toto treba. Buď zodpovední voči sebe a svojim úlohám. Zodpovedným prístupom k ich plneniu sa postupne ale s určitosťou dopracuješ k svojmu vysnívanému cieľu.

Štvrtým je Pozitívne myslenie. Hovoriť si prečo to nedokážem či klásť si prekážky ešte nikoho bližšie k jeho cieľu nepriblížilo. Nezaoberaj sa malichernosťami, ktoré za teba môže urobiť niekto iný, nezaoberaj sa vecami, ktoré nevieš alebo ich momentálne nemôžeš urobiť, urobíš ich neskôr.

Piatym je Nechaj ľudí nech Ti pomáhajú. Obklop sa cieľavedomými, kreatívnymi a pozitívnymi ľuďmi, nezdráhaj sa poprosiť o radu.

A nakoniec šiestym je Uvoľni sa a cíť sa naradostený a šťastný! Rob to, čo ťa naozaj baví - športuj, smejte sa, choď s partnerom, partnerkou, alebo manželkou/lom do kina, vezmite spolu deti na bicykel, alebo trebárs na korčule - a že to nevieš? nechaj ich nech ťa to naučia.

Choď na kozmetiku, masáž, na futbal, hlavne rob čokoľvek pri čom prídeš na iné kreatívne myšlienky, oddýchneš si; a robte to každý deň!

Nech máš na druhý deň hlavu čistú, oddýchnutú a pripravenú myslieť na svoj veľký cieľ a jeho naplnenie.