Viete sa "predať" za 3 sekundy?

30.10.2020

Ak sa vás niekto opýta, čím sa zaoberáte, čo mu poviete?

Ako mu niekoľkými slovami vysvetlíte čo robíte a čím sa živíte? Možno ste práve na podujatí na ktorom sa nachádza veľa ľudí a potrebujete sa predstaviť. S niekým sa rozprávate a on sa vás po čase opýta: "Čím sa zaoberáte?". Ako mu odpoviete?

Je celkom možné, že by to mohol byť váš potenciálny partner, kolega alebo zákazník. Možno aj preto ste sa s ním dali do reči. Ako využijete najbližšie 3 sekundy (možno toľko trvá jedna veta), aby ste "rozohrali partiu" a vzbudili záujem? Záujem znamená, že dotyčný bude chcieť vedieť viac a začne sa pýtať. A to predsa chcete. Nebudete predsa hovoriť o sebe bez toho, aby sa vás na to opýtal. To by bolo trochu vtieravé. Ak na jeho otázku odpoviete: "predávam profesionálne náradie" alebo "robím finančné poradenstvo", neviem či by sa vás ďalej niečo pýtal.

Najlepšie je naznačiť podstatu vašej činnosti v jednej vete tak, aby ste okolo toho vytvorili záhadu. Samozrejme, s trochou nadsázky. Záhady priťahujú ľudí a zvyšujú zvedavosť, všimli ste si? (Myslím, že aj preto čítate tento článok-asi vás zaujal nadpis, ktorým som chcel vyvolať vašu zvedavosť.) Ako by ste teda mohli predstaviť váš biznis jednou vetou, vytvoriť ňou záhadu a navyše s vtipom? Skúste použiť nasledujúci postup.

Predstavte si, aký problém riešite a aký prínos má pre zákazníka váš produkt alebo služba. Potom jedným alebo dvoma slovami pomenujte vašu cieľovú skupinu-komu predávate. Snažte sa to potom odľahčene spojiť v jednej vete.

Ak by ste sa ma opýtali, v akom som ja biznise, tak by som odpovedal niečo na spôsob: "Učím obchodníkov (=cieľová skupina), ako sa menej narobiť (=problém) a viac zarobiť(=prínos)." Ak by ste nevedeli, že robím školenia a konzultácie pre obchodníkov, opýtali by ste ma potom: "A ako?" O to ide. Nemusíte byť dvakrát originálny. Chcete vzbudiť zvedavosť, aby ste mohli bližšie predstaviť, čo robíte.

Nebojte sa použiť fantáziu. O to väčší záujem vyvoláte. Ak by som sa zaoberal predajom životných poistiek, kľudne by som povedal: "Pomáham ľuďom zarábať na tom, že lepšie spávajú." Chceli by ste vedieť, ako to robím? To je účel vašeho predstavenia. Viete takto rozohrať debatu želaným smerom. Ľahšie sa totiž hovorí, ak sa vás pýtajú. Budete sa teda vedieť "predať" za 3 alebo menej sekúnd?